Logowanie Utwórz konto
Zaloguj się z wykorzystaniem konta Steam

Logowanie Utwórz konto
Zaloguj się z wykorzystaniem konta Steam


Xen – Opis, stworzenia, historia
#1
[Obrazek: U9Er7WV.png]

Czym jest Xen?
Znany graczom serii Half-Life Xen jest światem granicznym, łączącym ze sobą dwa, lub więcej wszechświatów. Wbrew powszechnej opinii, wszelka znajdująca się na nim fauna i flora nie pochodzi stamtąd, ale jest mieszanką stworzeń z przyległych do niego światów. Atmosfera pozwala tam na oddychanie, a grawitacja jest zauważalnie słabsza od tej na Ziemi (sam fakt istnienia tam grawitacji jest zaskakujący, ponieważ nie ma żadnego ciała dość dużego, aby taką siłę ciążenia wytworzyć). Xen był przed kaskadą rezonansową miejscem, z którego Black Mesa pobierała próbki wielu niezwykle rzadkich, niewystępujących na Ziemi gatunków roślin i zwierząt. Kaskada spowodowała przedarcie się stworzeń z Xen na Ziemię.

[Obrazek: 5Hnlzsd.png]

Stworzenia na Xen

Headcrab

[Obrazek: 5ZYCvC9.png][Obrazek: XLE1zM0.png][Obrazek: Z7qVeML.png][Obrazek: XKvZQVH.png]
Jedna z najczęściej spotykanych wrogich istot w uniwersum Half-Life. Ma około 0.61m długości, zaokrąglone ciało i 4 odnóża, które pozwalają mu skakać na wysokość aż 3 metrów. Headcraby nie posiadają zewnętrznych narządów zmysłów, takich jak oczy lub uszy (chociaż model standardowego headcraba z Half-Life 1 posiada 3 pary oczu). Atakują przez skok na głowę przeciwnika, podczas którego za pomocą ostrych zębów przebijają czaszkę i przejmują całkowitą kontrolę nad jego układem nerwowym, zmieniając oponenta w Zombie. Headcraby możemy podzielić na 4 typy (powyżej możecie kolejno zobaczyć ich grafiki):
 • Standardowy Headcrab (ang. Standard Headcrab),
 • Szybki Headcrab (ang. Fast Headcrab) – jest o wiele szybszy niż zwykły headcrab, ale również o wiele rzadziej spotykany,
 • Jadowity Headcrab (ang. Poison Headcrab) – najbardziej niebezpieczny, ale zarazem najwolniejszy ze wszystkich rodzajów headcrabów. Zabiera graczowi 99 punktów zdrowia, jednak go nie zabija. Kombinezon HEV zawiera system podający antidotum na truciznę, który szybko przywraca zdrowie.
 • Gonarch – o wiele większy, dorosły osobnik, dzięki któremu odbywa się reprodukcja headcrabów. Z wyglądu przypomina gigantycznego pająka. Występuje jedynie w pierwszej części Half-Life.

Vortigaunt

[Obrazek: HuBpG0O.png]
Są to niezwykle inteligentne stworzenia rasy Nihilantha. W Half-Life są negatywnie nastawione wobec gracza, lecz w kolejnych częściach są naszymi sprzymierzeńcami. Mają swój własny język, jednak nauczyły się komunikować z ludźmi w języku angielskim. Potrafią korzystać z Vortesencji, czyli siły życiowej, którą posiada każde stworzenie. Dzięki tej sile potrafią między innymi porozumiewać się telepatycznie, wpływać na silne istoty (G-Man) oraz się teleportować. Dzięki ekstraktowi larwalnemu antlionów były zdolne do uratowania Alyx w Half-Life 2: Episode Two.
Przed kaskadą rezonansową Vortiguanty były niewolnikami Nihilantha, ale zostały uwolnione przez Gordona Freemana, gdy ten zabił ich przywódcę.

Houndeye

[Obrazek: C27ez4b.png]
Agresywnie nastawione stworzenia w kolorze zielono-żółtym posiadające 3 nogi. Używają fal dźwiękowych do walki z nieprzyjacielem. Z przodu ciała posiadają tzw. oko złożone przypominajace to występujące u owadów. Stworzenia te walczą w grupach, a siła ich ataku, oraz kolor ich fali uderzeniowej jest zależny od ilości osobników w stadzie. Pojedynczy Houndeye zadaje 15 obrażeń, a jego kolor fali jest jasnoniebieski, zaś kiedy spotkamy dwa osobniki, to siła ataku każdego z nich będzie wynosiła 30 obrażeń (czyli otrzymując jeden atak od każdego z nich stracimy 60 HP), a ich kolor fali będzie ciemniejszy. Zabijając przywódcę stada osłabiamy siłę ataku każdej z jednostek.

Barnacle

[Obrazek: ddoXkxX.png]
Obcy zwisający z sufitu. Jego wyczulony na dotyk język wciąga ofiarę do otworu gębowego. Jest nieruchomy, przez co jest niezwykle łatwym przeciwnikiem do zabicia z dystansu. Jego nazwa z angielskiego oznacza ukwiał.

Bullsquid

[Obrazek: wSNTI4f.png]
Mają podłużne ciało oraz 2 nogi, a także macki którymi chwytają swoje ofiary. Używając ostrych zębów rozszarpują wroga, a do walki na odległość używają umiejętności plucia kwasem. Są odporne na niebezpieczne dla człowieka toksyny, a ich ciało jest pokryte wzorem mającym prawdopodobnie zapewnić kamuflaż w ich naturalnym środowisku. Występują jedynie w pierwszej części gry.

Gargantua

[Obrazek: N4uY460.png]
Jedna z najbardziej niebezpiecznych istot z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas gry w pierwszą część Half-Life. Sięga 6 metrów wzrostu oraz jest całkowicie kuloodporny. Potrafi przemieszczać się nieco szybciej od gracza. Atakuje przeciwników przez uderzenia płomieniami, tupanie wywołujące fale uderzeniowe, a także z użyciem własnych kończyn. Jednym ze sposobów walki z Gargantuą jest atakowanie z użyciem broni energetycznej, elektrycznej lub materiałów wybuchowych, co jednak nie jest zwykle potrzebne, ponieważ przy większości starć dostajemy możliwość zniszczenia tego przeciwnika bez użycia swojej własnej broni.

Ichthyosaur

[Obrazek: Nqwnfl6.png]
Pojawia się dość często w pierwszym Half-Life oraz tylko raz w Half-Life 2. Jest stworzeniem wodnym nastawionym do gracza agresywnie. Walka z nim jest bardzo trudna przez kilka czynników takich jak:
 • Otoczenie – walka odbywa się w wodzie, co utrudnia poruszanie się oraz widoczność. W dodatku przebywając pod wodą ryzykujemy uduszenie się.
 • Mały wybór broni – jedynymi broniami, których możemy używać pod wodą są łom, Glock 17, kusza, Hivehand i granaty.
 • Szybkość – Ichthyosaur jest szybszy od gracza, więc ucieczka od niego na dłuższy dystans nie wchodzi w grę.

Alien Grunt

[Obrazek: 5TjXJgn.png]
Jest jednym z najczęściej występujących w Half-Life stworzeń, pojawia się też w dodatkach do Half-Life'a. Alien Grunt jest silny i wysoki, oraz oczywiście agresywnie nastawiony. Jest wyposażony w pancerz, a na prawej ręce nosi Hivehand, czyli najprościej mówiąc, wbudowany w ciało, żywy karabin szturmowy. Na odległość atakują „szerszeniami” wystrzeliwanymi z Hivehanda, a w zwarciu atakują rękoma.

Snark

[Obrazek: SmNa3v2.png]
Małe, czerwone stworzenie. Bardzo proste do pokonania, jednak podczas ataku w grupie mogą być niebezpieczne. Atakuje przez ugryzienie, z czego każde zadaje 10 obrażeń. Wybucha chmurą kwasu po 20 sekundach od ataku. Można go zabić z użyciem zaledwie jednego ataku łomem. W grze Snarki mogą być wykorzystane jako ograniczone granaty.

Chumtoad

[Obrazek: NvUsGUN.png]
Chumtoad jest małym, fioletowym stworzeniem przypominającym żabę. Posiada jedno duże, czerwone oko. Występuje jedynie przelotnie w dodatkach Blue Shift (1 raz) i Opposing Force (2 razy).

Nihilanth

[Obrazek: U20vEOR.png]
Główny boss gry Half-Life i zarazem były przywódca armii Xen. Jego wygląd jest co najmniej dziwny, ponieważ przypomina on coś w rodzaju gigantycznego, zdeformowanego płodu. Charakteryzuje go nienaturalnie duża głowa oraz nieproporcjonalne do reszty ciała długie ręce oraz wielkie dłonie. Jest jedynym poza Vortiguantami stworzeniem z Xen, które opanowało ludzką mowę. W dodatku komunikuje się on telepatycznie z Freemanem – oto tłumaczenie najciekawszych fragmentów jego mowy:
 • Nadchodzi... kolejny...” – wypowiadane zaraz po wejściu Gordona Freemana do Xenu (znaczenie jest raczej oczywiste),
 • Jesteś człowiekiem... on nie jest człowiekiem... na ciebie czeka... na ciebie...” – odnosi się do G-Mana. Nihilanth sugeruje, że G-Man, w przeciwieństwie do Gordona, nie jest człowiekiem,
 • Ich niewolnikami... jesteśmy ich niewolnikami... jesteśmy...” – prawdopodobnie jest to odniesienie do Kombinatu,
 • Prawda... nigdy nie poznasz prawdy... prawda...” – najprawdopodobniej jest tu mowa o niezwykle zawiłej fabule serii Half-Life, podczas której nigdy nie poznamy odpowiedzi na wiele pytań (a może chodzi o to, że nigdy nie poznamy zakończenia serii...? ._.)
 • Oszuka cię... on cię oszuka...” – prawdopodobnie chodzi tu o G-Mana oraz jego niewyjaśnione zamiary co do Freemana,
 • Samotny... nie jesteś samotny... nie jesteś sam...” – to może odnosić się do faktu, że Gordon Freeman jest cały czas obserwowany przez G-Mana.
Przyszedłem na chwilę,
zostałem na dlużej.
Teraz mówią do mnie proszę mnie nie banować panie adminie.

#1 miejsce w POTY 2014 | Towarzysz Kucperskin
Odpowiedz
#2
Bardzo solidny i zawierający sporo konkretnych informacji o których nie miałem pojęcia ! Do tego bardzo przyjemny dla oka :p
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości