Logowanie Utwórz konto
Zaloguj się z wykorzystaniem konta Steam

Logowanie Utwórz konto
Zaloguj się z wykorzystaniem konta Steam


Ankieta: Czy poradnik był dla ciebie pomocny?
Tak
Nie
A idź pan w cholerę!
[Wyniki ankiety]
 
 
Poradnik #1: Poprawne pisanie postów.
#1
Witajcie. Jako, iż jest pora wieczorna w której niestety często mi "odwala" podsunął mi się pomysł spowodowany ostatnimi mniej eleganckimi postami nowych użytkowników. Mianowicie stworzyłem poradnik poprawnej pisowni, głównie postów. Mam nadzieję, że pomogę.


* Ortografia i interpunkcja:

Staramy się pisać bez błędów ortograficznych oraz używać znaków interpunkcyjnych, które wzbogacą nasze zdania i będą bardziej czytelne. Staramy się też nie "zjadać" literek czy przez przypadek zamieniać je na inne Wink

* Sensowny wygląd zdania:

Nie musimy jednej informacji umieścić w jednym zdaniu, w którym panuje chaos. Możemy użyć ich kilka, ale napisać to estetycznie i zrozumiale, tak, aby odbiorcy rozumieli co mamy im do przekazania. O ile to możliwe, staramy się nie stosować tych samych wyrazów w bliskim sąsiedztwie. Nie piszemy chaotycznie i nie usprawiedliwiamy się, że nie mamy czasu czy po prostu nie potrafimy sensownie ułożyć zdania. Każdy potrafi napisać zdanie ładnie, jednemu zajmie to troszkę dłużej, drugiemu krócej a inny nie będzie się zastanawiał co piszę tylko od razu wszystko estetycznie przeleje na klawiaturę. Nie usprawiedliwiamy się także wiekiem. Mam 13 lat i spotkałem się z wieloma opiniami, że posiadam bogaty język i układam ładniej zdania niż o wiele starszych osób ode mnie. Można?

* Przekazanie:

Pisząc coś na forum/chacie/prywatnej wiadomości mamy zamiar przekazać drugiej osobie, o co nam chodzi. Czasem jest jednak trudno, gdy piszemy to zbyt chaotycznie. W zdaniach powinno występować dużo przymiotników aby wzbogacić przekazywany przez nas tekst.

* Sens zdania:

Aby można było podzielić się swoimi przemyśleniami itd., powinniśmy sami zastanowić się, o co tak dokładnie nam chodzi a następnie napisać wszystko elegancko i zrozumiale. Jeżeli nie jesteśmy w temacie lub czujemy się niepewnie, nie wypowiadamy się.


Podsumowując.

Z dzisiejszej lekcji nauczyliśmy się jak poprawnie pisać. Zdania zamiast wyglądać tak...

Ale fajnie dzisiaj było mama kupiła mi gre która się nayzwa grzegrzułga z gżankami (wtf?!) i to jest fps gdzie sie szczelaaaa xdddddddDdddddDDdddd

...powinny być takie:

Dzisiejszy dzień był fascynujący. Moja mama kupiła mi grę pod tytułem "Gżegżółka z grzankami". Produkcja ta jest gatunku FPS, czyli First Person Shooter.

Poradnik napisany został humorystycznie i nie miał na zamiaru nikogo urazić, jedynie pomóc niektórym użytkownikom w prawidłowym wymienianiu zdań z resztą internautów. Jeżeli pomogłem daj "Podziękuj" oraz oceń ten poradnik w ankiecie. Jeżeli zauważyłeś jakiś błąd (nie napisany celowo) poinformuj mnie tym w prywatnej wiadomości.

Zastrzegam sobie prawa do zmiany tutaj czegokolwiek. Kopiować można tylko za moją zgodą i z informacją o autorze.
Odpowiedz
#2
Dodaj jeszcze poradnik jak poprawnie pisać znaki interpunkcyjne .!
qwerty
Odpowiedz
#3
dodaj jeszcze poradnik o durzych literah

A tak na poważnie, fajny pomysł Smile Humor to rzecz, która jest ważna, a niestety nie zawsze jest go pod dostatkiem. Na szczęście z dokanem humor nam nie ucieknie.
Odpowiedz
#4
... i planuje jeszcze wiele rzeczy! Happywide

Racja z tymi "durzymi" literami, niebawem dodam Tounge
Odpowiedz
#5
Ja raczej staram się poprawnie pisaćWink. Co wy sądzicie o mojej pisowni?
Odpowiedz
#6
Osobiście uważam (nie chwaląc się), że moja pisownia jest poprawna. Zanim dodam post czytam go 2 razy, żeby upewnić się czy oby na pewno zrobiłem wszystko tak jak trzeba. I oczywiście ortografia. Jestem wyjątkowo wyczulony na błędy, zwłaszcza typu "poszłem", "wyła(n)czać" itp. Ale tak czy inaczej poradnik to bardzo dobry pomysł Wink
Odpowiedz
#7
Także uważam że poradnik się przyda. Nietylko tym, których styl pisania jest notorycznie pewna ilość błędów, ale także doświadczonym użytkownikom forum. Jestem pełen podziwu.
Odpowiedz
#8
Sam popełniam wiele błędów, na przykład kiedyś notoryczne "puki" (dziękuje emanowi, że uświadomił mi ten byk). Nie sądziłem, że będą tak pozytywne komentarze, temat ten zrobiłem "For Fun" Smile

Naprawdę bardzo dziękuję za dobre opinie. Wiem, że nie na darmo poradnik napisałem Smile
Odpowiedz
#9
Dodaj poradnik jak zmienić wielkość obrazu. Smile
[Obrazek: 1b3a0ef1182b406f.png]
Odpowiedz
#10
(30-06-2013, 11:57 )Rayan napisał(a): ... . jestem wyjątkowo wyczulony na błędy, zwłaszcza typy "poszłem", "wyła(n)czać" itp. ...

W ,,jestem'' i ,,typy'' są błędyWink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości