Logowanie Utwórz konto
Zaloguj się z wykorzystaniem konta Steam

Logowanie Utwórz konto
Zaloguj się z wykorzystaniem konta Steam


Kombinezon HEV - Wymysł, czy technologia w zasięgu ręki?
#1
[Obrazek: vD0jDji.jpg]

Kombinezon HEV, czyli razem z łomem, Gravity Gunem i znakiem lambdy, rzecz, która kojarzy nam się z serią gier Half-Life. Ale zacznijmy od podstaw. Skrót HEV oznacza Hazardous EnVironment, co przetłumaczyć można dosłownie na “Niebezpieczne Środowisko”. Nazwa ta ma sens i praktycznie zdradza nam pierwotny zamysł użycia ów kombinezonu. Personel kompleksu Black Mesa używał go do przeprowadzania niebezpiecznych eksperymentów na terenie placówki, lecz zwłoki naukowców noszących HEV można znaleźć było także w Xen. Gracz takowy kombinezon założyć na siebie może w każdej części serii Half-Life, za wyjątkiem dodatków do pierwszej części gry (Blue Shift, Opposing Force).

Żeby móc dowiedzieć się, czy kombinezon HEV jest technologią możliwą, musimy przyjrzeć się najpierw wszystkim jego funkcjom.

1. Chroni ciało przed uszkodzeniami fizycznymi, jak i chemicznymi.
2. Wzmacnia sprawność fizyczną noszącego.
3. Posiada różnorakie systemy monitorowania, jak i podtrzymywania życia (m. in. podaje antidotum w razie zatrucia)
4. Posiada specjalny system głosowy, który informuje użytkownika o jego stanie, czy podaje ważne informacje związane np. z otoczeniem.
5. Posiada specjalny system chroniący układ nerwowy. Zapobiega to m. in. mutacji pod wpływem ataku headcraba.
6. Posiada wbudowaną latarkę. (Tym nie będę się zajmować, ponieważ przy reszcie funkcji jest to rzeczy prymitywna.)

Teraz przejdziemy do głównego tematu tego artykułu, czyli rzeczywistych systemów, które spotkać można w naszym, realnym świecie i które za kilka lat mogą stanowić drogę do stworzenia odpowiednika kombinezonu z uniwersum Half-Life.

Sprawność fizyczna

W temacie sprawności fizycznej nie ma tak dużego problemu, jak z innymi, ponieważ eksperymenty na tzw. egzoszkieletach trwają już od wielu lat. Egzoszkielet, jest to urządzenie, które człowiek zakłada na siebie, by polepszyć swoją sprawność fizyczną. Dzięki nim przenosić można nawet 100 kilogramowe ciężary bez żadnego problemu i zmęczenia. Stworzone zostały z myślą o żołnierzach, jednakże używają ich także ludzie niepełnosprawni. Dzięki nim takie osoby mogą odłożyć wózek i chodzić na własnych nogach.

[Obrazek: 3OdjWXM.jpg]

Przykładem takiego egzoszkieletu jest HULC(Na zdjęciu wyżej), stworzony przez naukowców z Lockhead Martin. Używany był już przez żołnierzy w Afganistanie. Pozwala dźwigać duże ciężary, a także ogranicza zmęczenie noszącego. Porównując go do starszych konstrukcji jest on maksymalnie kompaktowy.

Kolejnym przykładem jest japoński HAL 5. Przez twórców opisywany jest jako robot, którego można na sobie nosić, jednakże działa na takiej samej zasadzie jak egzoszkielety. Jest on mniej zaawansowany od wcześniej opisywanego HULC, jednak wynika to z tego, że jest on stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jest on całkiem duży, co nie przeszkadza osobom cywilnym noszącym go, jednak dla żołnierza byłby niewygodny. Obecnie nie można kupić go na własność, a jedynie wynająć.

[Obrazek: xJOHs22.jpg]

Ochrona ciała
Tutaj sprawa ma się trochę inaczej, ponieważ ochrona ciała jest bardzo ważną rzeczą dla żołnierza, dlatego nie było trzeba szukać tutaj informacji o prototypach, ponieważ kombinezonów ochronnych używa się od dawna. M. in. są to kamizelki kuloodporne, czy nowoczesne wyposażenie wojskowego. Przełomem byłoby połączenie takiej ochrony z egzoszkieletem.

Systemy podtrzymywania życia
Obecnie w tej dziedzinie nie można znaleźć informacji świadczących o przenośnych systemach, jednakże same w sobie takowe istnieją od dawna i używane są od dawna. Na dzień dzisiejszy są to duże maszyny, dlatego trzeba trzymać kciuki za rozwój technologii. Być może za kilka lat ujrzymy kompaktową wersję takiego urządzenia.

Niestety, w czasach obecnych technologii odpowiadających znanym nam z świata gier jest mało, dlatego też moje rozważania są bardzo ryzykowne. Patrząc jednak pod kątem sprzętu dostępnego dzisiaj, stwierdzam, że technologia idzie w dobrym kierunku i bardzo prawdopodobne, że za kilka - kilkanaście lat ujrzymy chociażby prototyp czegoś, co funkcjonalnie przypominać będzie kombinezon HEV.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości